Bilgi

Akne Çeşitleri Ve Tedavileri

Akne, sivilcenin tıbbi adıdır ve deride siyah nokta, beyaz uçlu ve diğer sivilcelerin varlığıdır. Çıktığı en yaygın olan noktalar yüz, göğüs, omuzlar ve sırt bölgeleridir. Hafif akne reçetesiz tedavilerle iyileşebiliyor olsa da, daha ağır formlar bir dermatolog tarafından tedavi edilmelidir.

Komedonlar

Bir komedon veya temel sivilce lezyonu, yağ ve ölü deri hücreleri ile tıkanmış bir kıl folikülüdür. Komedonlar, beyaz ve siyah uçlu sivilcelere dönüşebilir. Komedonları tetikleyebilecek ürünler “komedojenik” olarak adlandırılır. “Non-Komedonejik” etiketli makyaj ürünlerinin gözenekleri tıkamaya katkıda bulunma olasılığı düşüktür.

Siyah Noktalar

Siyah noktalar, cildin yüzeyinde açık olan komedonlardır. Fazla yağ ve ölü deri hücreleri ile doludurlar. Komedonların siyaha dönüşmesine neden olan kir değildir. Siyah noktalar, tıkanan kıl folliküllerinden gelen ışığın düzensiz yansımasından kaynaklanır. Siyah noktalar bitkisel ilaçlar ile tedavi edilebilir.

Beyaz Uçlu Sivilce

Cildin yüzeyinde kapalı kalan komedonlara beyaz uçlu sivilce denir. Yağ ve deri hücreleri tıkanmış kıl foliküllerinin açılmasını önlediğinde meydana gelir. Siyah noktaları tedavi eden aynı reçetesiz ilaçların çoğu beyaz uçlu sivilcelere karşı da etkilidir.

Papüller

Papüller, ciltte küçük kırmızı veya pembe darbe oluşturan, iltihaplanan komedonlardır. Bu tür sivilce dokunuşa duyarlı olabilir. Toplama veya sıkma, iltihabı daha da kötüleştirebilir ve yara izine neden olabilir.

Püstüler

Püstüler bir başka adı ile iltihaplı sivilcedir. Cildin etrafında kırmızı bir halka bulunan bir beyaz kafaya benzerler. Çatlak tipik olarak beyaz veya sarıdır. Püstülleri toplayıp sıkıştırmaktan kaçının. Toplama deride yara izleri veya koyu lekelerin oluşmasına neden olabilir.

Nodüller

Nodüller, dokunma hissi veren büyük, iltihaplanan yaralardır. Ciltte derinleşirler ve genellikle ağrılıdırlar. Nodüller bir dermatolog tarafından tedavi edilmelidir. Doğal tedaviler onları temizleyecek kadar güçlü olmayabilir, ancak reçeteyle satılan ilaçlar etkili olabilir.

Kistler

Kistler kaynar gibi görünen büyük, pus dolu lezyonlardır. Nodüller gibi, kistler ağrılı olabilir ve bir dermatolog tarafından tedavi edilmelidir. Nodül ve kist gelişen insanlarda genellikle daha şiddetli bir akne şeklinde görülür.

Hafif Sivilce

Sivilce, 20’den daha az beyaz nokta veya siyah nokta varsa, 15’den daha fazla iltihaplı yara veya toplam 30’dan az lezyon varsa “hafif” kategoriye girer. Hafif sivilce genellikle doğal tedavi yöntemleri ile tedavi edilir. Belirgin bir gelişme görmek sekiz haftaya kadar sürebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı