Bilgi

Başın Arkası Neden Ağrır

Baş ağrısı günümüzde özellikle yoğun ve stresli çalışma ortamları nedeniyle herkesin muzdarip olduğu bir rahatsızlıktır. Hemen hemen herkesin muhakkak bir kere başının arka kısmında tanımlayamadığı ve sebebini bilmediği bir baş ağrısı geçmişi vardır. Başımızın arka kısmı ağrıdığında genellikle stresten, ani sinirlenmelerden, migrenden, kişi grip ise gripten kaynaklanmaktadır denilerek kendi kendimize teşhis konulmaktadır. Kimi zaman hiçbir sebebi olmayan baş ağrılarının kimi zaman da önemli sağlık sorunlarının bir işareti olabileceği göz önünde tutulmalı ve sürekli tekrarlayan başın arka kısmındaki ağrılar nedeniyle muhakkak işinde uzman bir doktora görünmek, danışmakta fayda bulunmaktadır.

Baş Ağrısı

Baş ağrıları migren gibi rahatsızlıklardan kaynaklanabileceği gibi başka hastalıkların göstergesi de olabilir. Başın arka tarafının ağrıması durumu başın ön tarafının ağrımasına nazaran daha ender rastlanan bir durumdur. Dediğimiz gibi migren, stres de başın arka kısmındaki ağrılara sebep olabileceği gibi, duruş bozukluğu, uzun süre boyunca başını aynı pozisyonda tutarak çalışma da başın arka kısmının ağrımasına neden olabilmektedir.  Başın arkasının ağrıması durumunda masaj hareketleri ile ağrı giderilmeye çalışılabileceği gibi uzun süreli aynı pozisyonda çalışmanın da bu ağrılara neden olabileceği göz önünde tutularak başın arkasındaki kasılmaları hafifletmek adına pozisyonunuzu değiştirerek biraz yürüyüş yapmak da iyi gelebilir. Ancak tüm yaptığınız bu önlemlere rağmen başınızın arkasındaki ağrı hafiflemiyor ve ağrı giderek şiddetleniyor ise bir doktora görünmenizde fayda vardır.

Baş Ağrısı Tedavisi

Başın arka kısmında zaman zaman görülen hafif şiddetli ağrılar bahsettiğimiz gibi yaşam koşullarının ağırlığından kaynaklanıyor olabilir. Ancak aniden başlayan ve o güne kadar hiç yaşamadığınız şiddette gerçekleşen baş ağrıları önemli bir hastalığın belirtisi de olabilir. Hatta kimi zaman başın arka kısmında gerçekleşen bu şiddetli baş ağrıları beyindeki bir tümörün veya beyin kanamasının habercisi de olabilmekte, kişi şiddetli baş ağrısı nedeni ile bir süre sonra bilincini kaybedebilmektedir. Şayet masa başında bir işiniz yok ve başınızın arka kısmındaki ağrının duruş bozukluğu kas spazmı gerginlik gibi nedenlerden kaynaklanma imkanı yok ise bu durumda ağrı kesici alarak ağrının gelişimini gözlemlemenizi engellememelisiniz, ağrı kesici almak yerine doktorunuza başvurmanız her zaman daha güvenilir olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı