Bilgi

En Çok Kullanılan VPN Firmaları

Kısa tanım ile başka bir IP üzerinden internette gezinmenizi sağlayan VPN, son yıllarda kullanıcılardan büyük talep görmektedir. Türkçe anlamı Sanal Özel Ağlar olan VPN, genel olarak şu amaçlar için kullanılır:

  • Yasaklı ve ya kısıtlı olan sitelere giriş,
  • Dosya indirme işlemi (Torrent vb.)
  • İş ve ya okul ağına ulaşmak,
  • Gizlilik ve güvenlik

VPN Nasıl Kullanılır?

            Öncelikle belirlediğiniz VPN programının kurulumunu yaptıktan sonra güvenliğiniz için kullanıcı ve şifre belirlersiniz. VPN sizi sadece başka IP’ler üzerinden internete bağlamakla kalmaz, verilerinizi gizli tutarak başkasının eline geçmesini engeller. Programa giriş yaptıktan sonra programınızı aktif ederek dilediğiniz siteye giriş sağlayabilirsiniz, üstelik gizli ve güvenliği sağlanmış şekilde.

VPN Kullanım Amacı Nedir?

            Son zamanlarda sık sık rasgeldiğimiz internet sitelerindeki yavaşlıklar, ulaşılamam sorunu, güvenlik nedeniyle kısıtlamalar gibi durumlarda kurtarıcınız VPN hizmetidir. Bunu da başka ağlar üzerinden sizi internete bağlayarak sağlar.

            Diğer kullanım amaçlarından birisi de güvenliktir. Herkese açık olan ağlara giriş yaparak kullanımlarda bilgilerinizin açıkta olduğu unutmamak gerekir. Bu durumda VPN size güvenliği sağlar. Bağlantınızı şifreler ve kötü niyetli kişilerin eline geçmesini engeller.

En iyi Ücretsiz VPN Programları Hangileri?

            İnternet kullanıcıların sayısının artması ile paralel olarak VPN programlarına olan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Türkiye ağları üzerinden bağlantı sağlanamayan sitelere ABD ve ya Avrupa lokasyonları kullanılarak bağlantı sağlayan VPN programlarından en iyi 7 ücretsiz VPN programını yazalım.

            1-CyberGhost VPN 6

Web gezintinizi kesinlikte kayıt etmediğini belirterek sizlere şeffaflık açısından rapor sunmaktadır.

            2-Tunnelbear

Birçok lokasyon sunuyor ve basit arayüzü ile size kolay bir kullanım sağlıyor. Eksi yönü ise ücretsiz sürümüne aylık kota uygulaması bulunuyor.

            3-VPNBook

Diğerlerine göre biraz daha gelişmiş olan bu program, size birden fazla cihazınızı VPN koruması altına almanızı sağlıyor.

            4-Hotspot Shield Free

Son zamanlarda popüler olan bir program. Hız olarak sizi tatmin ediyor fakat ara sıra açılan reklamlar sizin canınızı sıkabilir.

5-Spotflux

Ücretsiz sürümü ABD sunucuları kullanımınıza açıyor. Az da olsa rahat edici reklamları mevcuttur.

            6-Zenmate

Chrome eklentisi olarak kullanılmaya başlandı ve kullanıcı dostu basit arayüzü olan bir program. Mobil sürümü de mevcut olan program büyük ilgi görüyor.

            7-TunnelBear

Kullanıcı gizliliğe ve güvenliğine büyük önem veren programlardan birisidir. Tek kusuru ücretsiz sürüm için koyduğu kota.

Listemizin uzayıp gittiğini görüyorsunuz. Artan ihtiyaçları karşılamak için her geçen gün yeni VPN programları piyasaya çıkmaktadır. Kullanım için seçtiğiniz programın gizlilik özelliklerini muhakkak gözden geçiriniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı