Bilgi

Hayvan Kredisi Nedir ve Hayvan Kredisi Veren Bankalar

Herkes bilir ki kırsal kesimlerden büyük şehirlere göç oldukça yoğundur. Ancak son zamanlar artan işsizlik oranlarının sebep olması ile büyük şehirlere göçen ve iş bulanamayan vatandaşlar köylerine dönmek istemektedirler. Fakat köylerinde ne iş yapacaklarını bilemeyenlerin sayısı oldukça fazladır. İşte bu makale tam da ne iş yapacaklarını bilmeyenler için. Başta devlet desteği olmak üzere birçok bankanın vermiş olduğu hayvancılık kredisi ile kırsal kesimlerde hayvancılık yapılması konusunda oldukça güzel kapılar açmaktadır. Peki, bu hayvancılık kredisi nedir? Hayvancılık kredisi; yerli hayvan üretimini ve çiftçiyi kalkındırmak için devlet destekli verilen kredi çeşididir. Hayvancılık kredisi almak istiyorsanız Ziraat Bankasına başvurmanız yeterlidir. Hayvancılık kredisi için Ziraat Bankası şubelerinden gereken bilgiyi alabilirsiniz.

Hayvan Kredisi Nedir?

 Hayvan çiftliğiniz varsa ancak gerekli ekipmanınız yoksa piyasadan eksik olan ekipmanınız faturalarının örneklerini toparlayıp, bankaca istenen evraklarla birlikte başvurabilirsiniz. Başvurunuzun kabul edilmesi sonucu banka masrafınızın %75 i kadarını karşılar.

Alacağınız hayvanlar banka şartlarına uygun ise hayvanlarınızın proforma faturalarınızı toparlayıp bankaya başvurun. Başvurunuzun olumlu olması karşısında banka masraflarınızın %75 i kadarını karşılar. İşetme kredisine ihtiyacınız varsa bankanıza gerekli evraklarla başvuruyorsunuz, bankanız sizin için uygun gördüğü meblağı size kredi olarak verir.

Komple bir yatırım kredisi almak için ise; yatırımın proje dosyası ve yapılacak yatırımın inşaat ruhsatı ile birlikte bankaya başvurulur. Banka dosyayı inceler ve eksiklerin giderilmesinden sonra kredi komisyonu tarafınca onaylanır. Teminatın ipotek edilmesinden sonra kredi müşterinin hesabına geçer. Ziraat Bankası tarafından verilen kredi, toplam yatırımın %60 veya %75 lik kısmı karşılanır. Eğer yatırımın bir bölümü yapıldıysa banka yatırımın yapılan kısmı için bir kredi vermez, kalan kısım isim yapılan araştırma sonucu kredi verilir.

 %0 faizli hayvancılık kredilerinde; işletme kredilerine 24 ay, yatırım kredilerine ise 7 yıl vadeli krediler verilir.

Hayvan Kredisi Veren Bankalar

Ziraat Bankası 2023 hayvancılık kredileri;

  • Damızlık süt hayvancılığı kredileri,
  • Küçükbaş süt hayvancılığı kredileri,
  • Büyük baş süt hayvancılığı kredileri,
  • Damızlık etçi sığır yetiştiriciliği kredisi,
  • Damızlık düve sığır yetiştiriciliği kredisi,
  • Damızlık kanatlı yetiştiriciliği kredileri,
  • Arıcılık kredileri
  • Safkan at yetiştiriciliği kredileri,
  • Büyük baş besicilik kredileri,
  • Küçükbaş besicilik kredileridir.

Hayvancılık kredisi için gerçek kişilerin vermesi gereken belgeler; nüfus cüzdanı, çiftçi belgesi, tarımsal işletmesini teşvik eden belgeler, kredi için gösterilecek teminat ile ilgili belgeler, bilanço esasına göre faaliyet gösteren işletmelerden üç yıllık bilanço tablosu.

Hayvancılık kredisi için tüzel kişilerin vereceği belgeler; çiftçi belgesi, tüzel kişilik sözleşmesinin yayınlandığı Ticaret sicili gazetesi, oda kayıt belgesi, vergi levhası, tüzel kişiliğin imza sirküleri, yeni kurulan tüzel kişilikler için son 3 yıla ait bilanço ve gelir tablosu, tarımsal işletmesini teşvik belgesi, kredi için gösterilecek teminat ile ilgili belgeler.

 Hayvancılık kredisi veren bankalar arasında Ziraat Bankası ilk sırayı almaktadır. Ziraat bankası hayvancılığın birçok çeşidi için kredi verir. Bu çeşitlerin başında ise damızlık sığır kredisi ve büyük baş süt hayvancılığı kredisi gelir. 10 adet hayvanınız var ise Ziraat Bankası, ahır, yem, süt sağımı gibi birçok konuda damızlık sığır kredisi vermektedir. 10 adet süt hayvanına sahip iseniz Ziraat Bankası süt sağım alanlarının daha uzman olması için büyük baş süt hayvancılığı kredisi vermektedir.

Ziraat Bankası küçükbaş hayvancılık içinde kredi vermektedir. Bunun için şartı ise 100 adet küçükbaş hayvanınızın olmasıdır.

Ziraat Bankasının yanı sıra; İş Bankası, Yapı Kredi Bankası, Halk Bankası da hayvancılık kredileri vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı